Kooraste Kõverjärv

Kooraste asundusest 1 km ida pool paikneb Kõverjärv, mille lõunakaldalt kaugele järve ulatuv poolsaar jagab kaheks osaks. Järve ümbritsevad männimetsaga kaetud mõhnad ja sandurid. Ta pindala on 10,9 ha, suurim sügavus 10,1 m, millest vett on 9,9 m. Sügavaim on järve idapoolne osa, kõige sügavam keskkohast loodes; teine sügavam piirkond (kuni 5,2 m) on kitsast järvekaelast edelas. Järve metsased kaldad on kõrged, kaldavööde paiguti liivane ja sobib suplemiseks. Kohati, eriti lääneosas leidub õõtsikut. Sügavamal on järve põhi mudane.

Lähtejärv, mis toitub peamiselt allikatest. Vesi on tugevasti kihistunud, kollakasroheline, üsna hästi läbipaistev (3,8 m). Taimestik on vähene, kuid erakodselt liigirikas (33 liiki). Järves esineb haruldane punakas penikeel.

Kalastik on suhteliselt rikas. Järves leidub ahvenat, särge, latikat, haugi, linaskit, roosärge, kokre ja angerjat. Järves esineb jõevähki.

Järv on hinnatav latika-haugi järv, heade puhke- ja suplemisvõimalustega ning kauni loodusega. Suvel külastab teda üsna rohkesti puhkajaid.

Aare Mäemets. Eesti NSV järved ja nende kaitse. Tln., 1977